در برخي خانمها موهاي صورت بيش از حد طبيعي هستند و از نظر زيبايي مشکل آفرين می شوند. افزايش غيرطبيعي موي صورت ميتواند به علل گوناگوني باشد، ولي شايعترين علت آن مسئل ناشناخته و احتمالا وراثي است. از جمله علل ديگر ميتوان به بيماريهاي غدد داخلي، کيست تخمدان و مصرف بعضي داروها اشاره نمود.

در زمان حاملگي موهاي ظريفي در لب بالا، چانه و گونه ها رشد کرده، که چند ماه پس از زايمان خود به خود از بين ميروند. بنابراين وجود آنها در زمان حاملگي نبايد موجب نگراني شود. در هنگام يائسگي نيز در برخي خانمها موهاي صورت زياد شده که براي درمان آنها بايد با پزشک متخصص زنان مشورت کرد، تا در صورت لزوم قرصهاي استروژني تجويز نمايد.


براي از بين بردن موهاي اضافي و زائد صورت روش هاي مختلفي وجود دارد:


بيرنگ کننده ها، کرم هاي موبر، سوزاندن، تراشيدن، بند انداختن، استفاده از موم، اشعه ايکس، استفاده از موچين.

1) بيرنگ کننده ها: بيرنگ کردن يا دکلره کردن، ساده ترين راه درمان موهاي اضافي است. براي اين منظور مي توانيد از کرم هاي مخصوص که با پودرهاي ويژه اي مخلوط مي شوند و يا از آب اکسيژنه استفاده کنيد. پوست را با آب و صابون به خوبي بشوييد تا چربي آن پاک شود. بيرنگ کردن بيشتر براي موهاي ظريف و کرک ها مناسب است.
2) موم، موچين، تراشيدن و بند انداختن: تمام اين روش ها تقريبا مشابه هستند و هيچ یک ازآن ها را توصيه نمي کنيم، بويژه بند انداختن را که يک روش غيربهداشتي و خشن است. امروزه دستگاه هاي تراشنده جديدي به بازار عرضه شده که تقريبا تمام موها را از ريشه درمي آورد، ولي هر بار که موها کنده شوند، ضخيم تر شده و رشد آنها تسريع مي گردد. بنابراين اثر روش هاي مزبور موقتي است و به تحمل درد و ناراحتي آن نمي ارزد.
3) کرم هاي موبر: اين کرم را معمولا بايد به مدت ده دقيقه بر روي موضع قرار داد و سپس موها را مالش داد و بعد از آن شست. به اين ترتيب موهاي اضافي از بين مي روند. اگر پوست شما حساس باشد و در اثر مصرف اين کرم ها دچار سرخي و التهاب يا خارش شود، از آنها استفاده نکنيد.
4) سوزاندن يا الکتروليز: در اين روش ريشه مو را بوسيله جريان ضعيف الکتريسيته مي سوزانند. اگر تعداد موهاي زائد صورت اندک و پراکنده باشد، بهترين راه درمان آن، سوزاندن است. اين عمل بايد توسط پزشک مجرب انجام شود تا ريشه مو کاملا سوزانده شود و از رشد مجدد آن جلوگيري به عمل آيد. ممکن است براي سوزاندن تمام اين موهاي زائد نياز به چند جلسه مراجعه باشد. پس از هر بار الکتروليز، محل آن را با پنبه الکلي تميز کنيد و پماد ويتامين A بر روي آن بماليد. اين عمل موجب تسکين و تسريع التيام زخمها مي شود.
5) لیزر موی زائد: کاربرد لیزر در علوم بزشکی وطب پوست وزیبایی از حدود 50 سال بیش شروع شده و با بیشرفت دستگاهها حتی نتایج واثرات در مانی به مراتب بهتری حاصل می گردد.
هر سال 30-40 هزار نفر در ایران بوسیله لیزر از موهای ناخواسته رهایی میابند.
لیزر روشی بسیار مفید وکم خطر برای از بین بردن موهای زاید است و در صورتی که به درستی استفاده شود، سوختگی یا لک و فرورفتگی دایمی درپوست نمی کند.
خانم هایی که از موهای مردانه و زمخت صورت رنج می برند وآقایانی که پر مویی شدید تنه دارند ویا موهای گردن آنها باعث ایجاد جوش های زیر پوستی می شوند می توانند از لیزر کمک بگیرند.
اشعه لیزر بدون اینکه به سطح پوست آسیبی وارد کند وارد پوست می شود وجذ ب فولیکول های مو می گردد.
لذا اساسا تنها راه درمان موهای ناخواسته لیزر است.
حداقل جلسات لیزر مو 4-9 جلسه تکراراست.
درشرایطی که دختر یا خانمی اختلالات هورمونی نظیر تخمدان های پلی کیستی دارد، بایستی جلسات حتی بیشتری وقت صرف لیزر و درمانهای دارویی خویش نماید.
برای انجام لیزر در صورتی که موهای زاید داشته باشید بهتر است قبل ازعمل به مطب پزشکان پوست ومو مراجعه نمایید وآزمایشات و سونوگرافی اولیه انجام شود، تا در صورتی که نیاز به درمان دارویی نیز دارد، همزمان با انجام لیزر آغاز گردد. نتایج عمل لیزر بستگی به شدت موهای زاید و بیماری های زمینه ای وسطح هورمون های آندرژن متغیر است و در هر فردی با سایرین می تواند بسیار متفاوت باشد. دقت شود که موهای سفید یا بلوند به مراتب کمتر از موهای سیاه جواب میدهد.
بیمار باید تا چند روز پس از لیزر از قرار گرفتن زیر نور خورشید خودداری کند. همچنین از ضد آفتابی مناسب استفاده کند.
معمولا 2 هفته پس از انجام لیزر موها ریزش پیدا می کند ودر فواصل 1-2 ماه موها دوباره رشد می کند، هنگامی که حدود 40-50 %موهای دفعه ی قبل رشد کرد، زمان مناسب برای انجام مجد لیزر است. این فاصله میتواند بین 1-3 ماه باشد. معمولا با انجام تا 86 بار عمل لیزر بیمار به نتایج مطلوب می رسد.
6) رفع علت: اگر افزايش موي صورت به عللي باشد که قبلا گفتيم بايد علت آن برطرف شود. مثلا اگر به علت آسيب تخمدان يا بيماري غدد داخلي موهاي صورت افزايش يابند، بايد با مراجعه به پزشک و درمان ناراحتي علت اين افزايش را ريشه کن کرد. به اين ترتيب موهاي زائد صورت نيز برطرف مي گردند.
اگر رشد اضافي موهاي صورت به دليل مصرف بعضي داروها باشد، بايد مصرف آن دارو را با صلاحديد پزشک مربوطه متوقف نمود.

 

اطلاعات تماس

  • اصفهان، اصفهان، خیابان توحید میانی، بالای بانک پاسارگارد ساختمان نگار 1 طبقه 1 واحد 1
  • تلفن:
  • 09128809963
  • 03136208604
  • ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • پنل پیامک: 10008590 
  • ساعات کاری: از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17 بعد از ظهر الی 20

آمار سایت

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
آمار کل
336
2594
16228
17673
35864
55889
1569854

پیش بینی امروز
3072


IP شما:52.91.90.122
بالا